Jak skorzystać z fotowoltaiki - nowości w 2020 - Eko Fotowoltaika

montaż fotowoltaiki katowice

Czym różnią się panele od kolektorów słonecznych

Niektórym ludziom panele fotowoltaiczne mogą mylić się z kolektorami słonecznymi. Dzieje się tak głównie dlatego, że zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne korzystają z energii promieniowa

Jak  skorzystać z fotowoltaiki - nowości w 2020 - Eko Fotowoltaika montaż fotowoltaiki katowice
nia słonecznego. Jednak funkcja paneli oraz kolektorów słonecznych jest odmienna, ponieważ panele fotowoltaiczne wytwarzają w głównej mierze energię elektryczną, natomiast kolektory słoneczne służą do wytwarzania energii termicznej. Sama zasada działania w panelach słonecznych znacznie się różni od kolektorów słonecznych. Kolektor słoneczny przemienia energię słoneczną na ciepło, podczas gdy panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Tym, co może najbardziej mylić niedoświadczonego obserwatora jest również wygląd kolektorów i paneli, ponieważ obydwa są montowane najczęściej na dachu i posiadają podobny kształt i kolor. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak dostrzec krystaliczną strukturę paneli fotowoltaicznych, natomiast kolektory słoneczne są czarne i matowe.


Czym są monokrystaliczne panele słoneczne

Ogniwa fotowoltaiczne dzielą się na różne rodzaje, spośród których każdy posiada swoje specyficzne właściwości. Najwydajniejszymi, a zarazem także najdroższymi w produkcji, są monokrystaliczne fotoogniwa. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są zbudowane z monokryształu krzemu i cechują się wysoką wydajnością oraz żywotnością. To właśnie ten rodzaj paneli jest najczęściej montowany na dachach budynków oraz używany w elektrowniach słonecznych. Panele słoneczne wykonane z monokryształu krzemu należą do tak zwanej pierwszej generacji ogniw słonecznych. Do pierwszej generacji fotoogniw należą panele monokrystaliczne oraz panele polikrystaliczne, które bywają nazwane panelami grubowarstwowymi. Firma fotowoltaiczna oferująca montaż paneli słonecznych zajmuje się instalacją ogniw pierwszej generacji. Najczęściej polecanymi przez specjalistów panelami są monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które są droższe od polikrystalicznych, ale są też znacznie wydajniejsze i solidniejsze w konstrukcji.


Jakie są zastosowania fotoogniw

Zastosowania fotoogniw są niezwykle szerokie, co może wielu osobom wydawać się dość nieoczywiste. Fotowoltaika nie ogranicza się jedynie do wykorzystywania paneli fotowoltaicznych w elektrowniach słonecznych i w instalacjach domowych. Fotoogniwa są często wykorzystywane, między innymi, do zasilania latarni ulicznych czy też lampek ogrodowych. Co więcej fotoogniwa są wykorzystywane również w przedmiotach użytku codziennego, jak na przykład w niepozornych kalkulatorach oraz zegarkach. Fotowoltaika znajduje swoje zastosowanie także w automatyce w postaci czujników fotoelektrycznych. Fotoogniwa mogą być stosowane w samochodach z napędem hybrydowym, a nawet w sztucznych satelitach. Jednak zdecydowanie najpowszechniejszym zastosowaniem fotoogniw są panele fotowoltaiczne używane w elektrowniach słonecznych oraz montowane na dachach budynków jako dodatkowe źródło odnawialnej energii. Tak szerokie zastosowanie fotoogniw jest możliwe dzięki wykorzystywaniu energii promieniowania słonecznego, które jest dostępne niemal wszędzie.


Stopień nasłonecznienia a panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły wydajnie działać, potrzebują dostępu do promieni słonecznych. Zjawisko fotowoltaiczne, które jest podstawą działania fotoogniw znajdujących się w panelach, zachodzi przy dostępie do energii słonecznej zamieniając ją w energię elektryczną. Stopień nasłonecznienia danego miejsca ma więc wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych. Niejednokrotnie można usłyszeć argument, że montaż paneli fotowoltaicznych nie jest opłacalny w Polsce ze względu na niedostateczny stopień nasłonecznienia. Oczywistym faktem jest stwierdzenie, że na południu Europy stopień nasłonecznienia jest znacznie większy, więc panele fotowoltaiczne są tam bardziej wydajne przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie ma dostatecznego nasłonecznienia, żeby inwestować w fotowoltaikę. Wraz z najnowocześniejszą technologią możliwe jest wydajne działanie paneli słonecznych nawet przy częściowym zachmurzeniu lub zacienieniu. Wiele osób w Polsce decyduje się więc na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów.



© 2019 http://eko-fotowoltaika.foto-video.zgora.pl/